Image

Atatürk ve Mamak

Mabel Mamak Turizm İnşaat Çiçekçilik Sağlık Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Mustafa Kemal Atatürk’ün emri ile 1924 yılında Cebeci’de bulunan 3 katlı kerpiç bina, Cumhuriyetin ilk Müzik Öğretmen Okulu (Musiki Muallim Mektebi) olarak hizmet vermeye başladı.

1928 yılında Avusturyalı mimar ERNEST ARNOLD EGLİ tarafından projelendirilen bina, 1938 yılında eklenen yeni mekanlarla genişleyerek genç Cumhuriyetimizin ilk “Devlet Konservatuarı” oldu.

1985 yılına kadar geçen süre içerisinde bu bina, ünleri ülke dışına taşan bir çok sanatçıyı yetiştirdi.

1985 yılında Devlet Konservatuarı’nın yeni binasına taşınmasının ardından, tarihi yapı Mamak Belediyesi Hizmet Binası olarak kullanılmaya başladı. Binada, bu dönemde de belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra, sosyal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştirildi.

2005 yılında Kültür Bakanlığı ile yapılan karşılıklı protokoller çerçevesinde, binayı eski kimliğine kavuşturmak için köklü bir restorasyon çalışması başlatılarak, yeniden yapılanmayla günün koşullarına hizmet edecek bir kültür tesisi oluşturuldu.

Bugün artık Mamak Kültür Merkezi (MKM) adı altında Belediye Konservatuarı olarak da hizmet vermeye başlanan binada, THM, TSM, tiyatro, bale, folklor ve geleneksel el sanatları dallarında eğitimler verilmektedir. Tiyatro, sergi ve konser salonları, bilgisayar donanımlı büyük bir kütüphanenin de yer aldığı Mamak Kültür Merkezi, sanatsever başkentlilerin uğrak noktalarından biri olarak, bu alandaki önemli bir boşluğu doldurmuştur.

Mabel A.Ş.

Adres
Şafaktepe Mahallesi Hakan Caddesi Platin Evleri No: C/18 Mamak/ANKARA

Telefon
+90 (312) 557 51 21

Telefon
+90 (312) 557 52 43

E-Posta
info@mabelmamak.com.tr